Aşağıda sıkça sorulan sorular sıralanmıştır. Daha fazlası için ekibimize aşağıdaki e-maillerden ulaşabilirsiniz;

E-Kabin:  ekabin@eae.com.tr
PanelMaster:  panelmaster@eae.com.tr
KabinPlus:  kabinplus@eae.com..tr

1.Genel Merkezimiz veya Bölge Bürolarımıza iletişim altında verilen telefon numaralarından Satış Temsilcinize ulaşabilirsiniz.
2. elektroteknik@eae.com.tr bir mail atabilirsiniz.
3. İlgili iletişim formunu doldurarakta bize ulaşabilirsiniz.
4. Türkiye’nin değişik noktalarına yayılmış E-Kabin Satış Noktalarından da “L,O,K ve T serileri” için teklif almanız mümkündür.

E-Kabin ürünlerini satın almak için partner olmaya gerek yoktur.

İletkenden geçen akım bir manyetik alan oluşturur, bu manyetik alan bir kuvvet yaratır ve bu kuvvet, yerine uygun malzeme ile doğru açıklıklarda sabitlenmemiş bakır baraların yerinden kurtulmasına veya uygun olmayan malzeme ile yapılmış mesnetin kırılmasına bunların sonucunda yangına-patlamaya sebebiyet verebilir. E-Kabin Bara Mesnetlerini doğru kesitte seçtiğiniz baralar ile uygun şekilde kullanarak bu problemlerin önüne geçebilirsiniz. Bakır bara düzenekleri ve uygulama kılavuzumuz kayıtlı üyelerimiz için ekte verilmiştir.

Ekteki makalemizde paslanmaz pano hakkında detaylı bilgi verilmiştir.

Genel olarak tüm imalatçılar ürünlerini belirli standartlara uygun şekilde tasarlamak ve imal etmek zorundadırlar. Panolar için bu standart IEC 61439-1/2’dir. Tasarım doğrulama yöntemiyle veya test etmek suretiyle bu standarda uygun olduğu kanıtlanmış panoya tip-testli pano denir.

IEC 61439-1/2 standartında orijinal ve nihai olmak üzere iki farklı üretici tanımlanmıştır. Gerçek tip testli panonun yapılabilmesi için iki üreticininde standarta göre üzerine düşen sorumlulukları yerine getirmesi gerekmektedir.

PanelMaster uluslararası kabul gören laboratuvarlarda tip-testleri yapılıp sertifikalandırılmış modüler yapıda, farklı uygulamalara adapte edilebilecek şekilde geliştirilmiş alçak gerilim kuvvetli akım pano sistemidir. Daha detaylı bilgi için PanelMaster Genel Tanıtım broşüründen faydalanılabilir.

PanelMaster Partnerleri tarafından tasarım ve uygulama kurallarına uygun olarak elektro-montajı yapılmış ve lisanslandırılmış alçak gerilim pano sistemleridir. Marka listesinde PanelMaster Gold yazması durumunda projeye sadece Partnerler tarafından teklif verilebilir ve uygulama yapılabilir. Daha detaylı bilgi için PanelMaster Gold broşüründen faydalanılabilir.

PanelMaster Partner: EAE Elektroteknik tarafından belirlenmiş teknik ve ticari kriterleri sağlayarak 1 yıl boyunca standart PanelMaster ve PanelMaster Gold konseptindeki ürünlerimizin montajına ve satışına hak kazanan pano firmalarıdır. Firmaların PanelMaster Partner olabilmesi için süreç içerisinde EAE Elektroteknik tarafından belirlenen teknik ve ticari kriterleri yerine getirmesi gerekmektedir.

PanelMaster Partneleri standart PanelMaster ve PanelMaster Gold projelerinin hepsini yapabilmek için yetkilidirler. Proje bazlı yetkilendirme almış olan pano firmaları standart PanelMaster yapabilirler. Proje bazlı yetkilendirmenin belirli kriterleri olup partner olmayan veya proje bazlı yetkilendirilmemiş hiç bir firma PanelMaster uygulaması yapamaz.

Bu test ile alçak gerilim pano sistemlerinin IEC 60068 sismik test standartında belirtilen kriterlere göre sismik sarsıntılarda çalışması amaçlanır. Deprem riski bulunan bölgelerdeki tesislerde, enerjinin kesintisiz bir şekilde sağlanması için kullanılacak olan alçak gerilim panolarının IEC 60068 standartlarına göre gerekli testlerin yaptırılmış ve sertifikalandırılmış olması oldukça önemlidir. Detaylı bilgiler için “PanelMaster Tasarım Rehberi” broşüründen faydalanılabilir.

Pano içinde ark olduktan sonra oluşan akım ve basınç kontrollü bir şekilde sönümlendirilerek can ve mal güvenliğinin sağlanması amaçlanır. Panoların içinde oluşabilecek arklar personel ve ekipman güvenliğini tehdit etmektedir. Alçak gerilim panoların da oluşabilecek arklara karşı güvenlik önlemlerinin alınması tip testler kadar önemli bir konudur. Oluşan arktan sonra meydana gelen yüksek akımın; akım yolu üzerine konulan plakalar ile oluşan basıncın ise panonun başına ve sonuna konulmuş ark bacaları ile sönümlendirilmesi gerekmektedir. Bu sebepten kullanılacak panoların IEC 61641 iç ark testinden başarılı bir şekilde geçip sertifikalandırılması can ve mal güvenliği açısından çok önemlidir.

Bu uygulamanın amacı; IEC 61439-1/2 standartlarında uluslararası akredite DEKRA laboratuvarlarında tip testleri gerçekleştirilmiş EAE Elektroteknik A.Ş. üretimi olan PanelMaster alçak gerilim pano sistemlerinin tasarım ve uygulama kurallarına uygun olarak montajlanıp montajlanmadığının denetlemesini yaparak müşterilerimizin gerçek tip testli pano sistemini satın almasını sağlamaktır. Detaylı bilgiler için “PanelMaster Lisanslama Rehberi” broşüründen faydalanılabilir.

61439-1/2 standartlarına uygun olarak panonun tasarımını ve doğrulamasını yapan organizasyon. Bu bağlamda EAE Elektroteknik orijinal üretici konumundadır.

Orijinal üreticinin tasarım kurallarına bire bir uyarak tasarım ve doğrulaması yapılmış panonun elektro-montajını yapan ve sorumluluğu alan organizasyondur. Elektro-montaj yapan bütün pano firmaları nihai üretici konumundadır.

EAE Elektroteknik A.Ş. tarafından PanelMaster markasının belirli bir projeye özel olarak; belirli bir nihai üreticiye kullanılma hakkının verilmesidir. Burada esas olan projeye özel olarak üretilmiş olan ürünlerde PanelMaster tasarım ve uygulama kurallarının yerine getirilmiş olmasıdır.

Seri numarası verilmiş PanelMaster lisans rozeti ilgili panonun tamamı uygunluk aldığı takdirde panodaki tüm cihaz gözlerine (kablo ve bara gözleri hariç) uygulanır. Lisans rozeti PanelMaster tasarım ve uygulama kurallarında belirtilen şablona uygun olarak yerleştirilmelidir.

Lisanslama işlemine esas oluşturmak amacı ile aşağıdaki maddelerin kontrol formundaki sırasıyla uygulanmasıdır. Ürün dokümanlarının kontrolü : (pano ön görünüş çizimleri – tek hat şemaları) Ürün etiketi- seri no kontrolü: (pano üzerindeki etiket ve seri numarası ile ürün dokümanlarının eşleşmesi ) Ürün fotoğraf çekimi: (her pano gözüne ait belirlenen noktaların fotoğraflarının çekilmesi) Çeşitli ölçümler: (kesit, mesafe ve elektriksel ölçümleri vb.) Kontrol (yerinde tespit) formunun uygulanması