NEDEN PASLANMAZ PANO TERCİH EDİLİR?

Kendi kendini onarma özelliği ile benzersiz olan paslanmaz çelik, korozyon dayanımı yüksek bir malzemedir. Bu nedenle korozyon dayanımının önem taşıdığı çeşitli endüstriyel uygulamalarda elektrik mahfazalarının paslanmaz çelik malzemeden imal edilmesi genel olarak tercih edilmektedir. Ayrıca, paslanmaz çelik üstün hijyenik özellikleri açısından da öne çıkmaktadır. Pürüzsüz ve sert yüzeyi, bakteri ve mikropların üzerine yapışıp çoğalmasını zorlaştırır ve kolay ve etkin temizlik yapılmasına imkan verir.

PASLANMAZ PANOLAR NERELERDE KULLANILIR?

Deniz kıyısı uygulamaları, gıda endüstrisi, atık su tesisleri, gemi petrol platformları, yüzme havuzları, sentetik iplik, polimer imalatı gibi korozyon seviyesi yüksek ortamlarda ve ameliyathane gibi hijyenik uygulamalarda tercih edilirler.

304 MÜ 316 MI?

Kaliteye karar verebilmek için ortam şartları çok iyi incelenmelidir. Aşağıda genel olarak seçim yapmaya yardımcı olabilecek bazı bilgiler verilmiştir. Daha detaylı bilgi almak  için Paslanmaz Çelik Elektrik Mahfazaları teknik yazımızı inceleyebilirsiniz.

304 Kalite paslanmaz çelik aşırı korozyon dayanımı ihtiyacı olmayan ortamlarda kullanılırken, 316 daha agresif ortamlar için tercih edilmelidir.  304 ün kullanımının sakıncalı olduğu bilinen yer sahil kenarlarıdır. 304, et, süt, meyve ve sebzelerdeki çeşitli asitlere dayanımı nedeniyle bir çok gıda ve içecek endüstri uygulamasında (aşırı klorid veya korozif solvent kullanılmıyorsa) ve atık / içme suyu işleme tesislerinde dezenfektan olarak sadece ultraviyole kullanılıyorsa kullanılabilir.

Su işleme tesislerinde klorid muhteviyatı  100ppm’e kadar 304, 1000ppm sınırına kadar olan uygulamalarda 316 kullanılabilir. Bu kural bromid, iyodid ve ozon gibi su oksitleyicilerin belli standartların altında olması koşulu ile geçerlidir.  316 sürekli tuzlu su içerisinde bulunmaya dayanamaz, ancak geçici ve kısa süreli su spreyleri uygulamalarında çoğu durumda uygundur. Genelde gemi, petrol platformları, marin uygulamaları hatta tuz madenleri için tercih edilebilir. Aşırı asidik kimyasallar ve konsantre klorid tuz kullanan gıda işleme tesislerinde 316 tercih edilebilir. Sülfirik asit çözeltilerine dayanımı sayesinde, 316, kağıt endüstrisi, kağuçuk imalatında, vulkanizasyon prosesi ya da barut imalathanelerinde kullanılabilir. 304 kalite paslanmaz çeliğin özellikle nitrik aside 316 dan daha fazla dayanıklıdır. Bu nedenle nitrik asit kullanan gübre imalatı, ilaç sanayisi, patlayıcı yapımı, sentetik iplik, polimer imalatı ya da su işleme tesislerinde özellikle 304 kalite önerilebilir.

Önemle dikkat edilmesi gereken 304 ya da 316 kalitenin hidroklorik asidin sebep olduğu kimyasal korozyonlara dayanamayacağıdır. Her iki kalite paslanmaz çelikte çamaşır suyu ile temas ettirilmemelidir.

Biz Sizi Arayalım